BOUN101: Python ile Programlamaya Giriş

Python günümüz programlama dilleri arasında yıldızı parlayan dillerdendir. İçerdiği zengin kütüphaneler, açık kaynaklı olması, büyük veri ve yapay zeka uygulamalarında kullanılması ve de öncüllerinden çok daha kullanışlı ve sade bir yapıya sahip olması sebebiyle sadece akademi de değil aynı zamanda endüstride kullanımı son derece yaygınlaşmaktadır. Code Eval’in senelik değerlendirmelerine göre son 5 senedir dünya genelinde en çok kullanılan programlama dili ünvanını Python almaktadır.
Bu ders daha önce hiç programlama dersi almamış lise öğrencilerinin uygun kütüphaneler yardımıyla görsel bileşenler ile tasarlanmış problemleri çözerek Python programlama dilini kullanarak programlamaya giriş yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Burada hedef (i) uygun pedagojik yaklaşımlar aracılığıyla programlama eforundaki bariyerin düşürerek tecrübesiz katılımcıları kodlamaya ısındırırmak, (ii) programlamanın temeli sayılacak değişen, foksiyon, koşullu ifade, döngü gibi kavramların tanımlanan çerçevede katılımcılara kullandırarak içselleştirmelerini sağlamak olacaktır.
Derslerin tamamına yakını öğrencilerin sınıf çalışması içerisinde tanımlanan problemlerin çözümlerini aktif kodlama yaparak sınıfta üretmelerine dayalı ve etkileşimli olarak tasarlanmıştır. Pratik kodlamanın yanı sıra öğrencilerin yazılımla ilgili büyük resmi oturtmalarına yardımcı olacak kuramsal bilgiler de dersler esnasında verilecektir. Bilgisayar dillerinin çalışma prensipleri ve zamanımıza kadar olan evrimi, bilgisayar mimarisi içerisinde yazılımın saklanması ve işlemci seviyesinde koşulma akışları benzeri bilgiler pratik çalışmaları destekleyecek şekilde verilecektir.
**Python Atölyeleri iki hafta sürecektir. Bu modülü seçen öğrencilerin kendi bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir.
7-8 Nisan 2018 Python İle Programlamaya Giriş* Atay Özgövde / Murat Özyurt
14-15 Nisan 2018 Python İle Programlamaya Giriş* Atay Özgövde / Murat Özyurt

 

Günlük ders saatleri

Cumartesi
09:30 – 12:30 Ders
12:30 – 13:30 Yemek
13:30 – 16:30 Ders
Pazar
09:30 – 13:30 Ders

 

Program Ücreti: 1000 TL

Başvuru ve detaylı bilgi için: BOUN101