Öğrencinin Bitcoin Rehberi

IMG_5550.PNG
Sene 2015:

-Knk bitcoini duydun mu?

Knk o deepweb in para birimi değil mi ya?
Sene 2017:

-Knk bitcoini duydun mu?

6000 USD olmuş knk. Keşke param olsa da alsam…
Screen Shot 2017-10-23 at 11.02.03-Bitcoin de Bitcoin… Peki ya nedir bu bitcoin?

İlk olarak 2009 yılında o ünlü Mortgage krizinden sonra ortaya çıkmış deneysel bir para birimidir aslında. Hiçbir devlete bağlı olmamakla birlikte herhangi bir ülkenin parası ile alınıp satılabilmekte.
-Kime göre ne bu Bitcoin?

Kimisine (orta okullulara) göre çok gizemli deepweb in para birimi, kimisine göre parayı baştan tanımlayabilecek bir güç, kimisine göre en büyük yatırım fırsatı. Bana göre ise Mortgage krizinden sonra Satoshi Nakamato adlı bir kişi veya grubun kullandığımız paranın güvensizliğini görmesi üzerine geliştirdiği bir teknolojidir.
-Neden bu kadar ünlendi peki?

Her geçen gün artan değeri ve insanların açgözlülüğü ile ünlendi. İlk başta insanlar için sadece eğlence idi. Sonrasında popülerleşti ve değeri arttı. Artan değerini gören insanlar Bitcoin almaya başladı ve boom, iki yılda fiyatı 5800 dolar arttı.
-Dünya da kaç adet Bitcoin var?

Tamı tamına 21 milyon Bitcoin var ama diğer kriptoparaların adetleri değişiyor. Nasıl olur? O kadar Bitcoin var ama 6000 USD ve artıyor. Nedeni basit, her yıl belli sayıda Bitcoin üretiliyor. Alttaki grafikte Bitcoinin yıllık olarak ne kadar üreteceğinizi görüyorsunuz.

Untitled

 

“Bu üretim çizgisi nasıl korunuyor  ya” dediğinizi duyar gibiyim. Terimler sözlüğünüzü hazırlayın derdim ama algoritma kendi kendine üretim zorluğunu ayarlayabiliyor desem yeter sanırım.

 

-Hadi esas konuya gelelim. Siz nasıl Bitcoin alır veya kazanırsınız?

İki türlü yolu vardır. Bir mining yapmak ya da üretilmiş Bitcoinleri değerince trade yapabilirsiniz.

 

-Peki benim için hangisi daha mantıklı?

Eğer milyoner değilseniz trade yapmak sizin için daha mantıklı. Artık mining olayı performans odaklı ve özel donanımlar ile yapılabiliniyor. Tabi bu donanımlarında bir bedeli var (hatta baya büyük bir değer). Eğer ben mining yapmak istiyorum derseniz benimle iletişime geçin, size seve seve yardımcı olurum.

 

-Trade, trade, trade dedin. Peki nasıl yapılıyor bu trade?

Tabiki de kriptopara (Bitcoin ve altcoinlerin bütününe verilen isim) borsaları ile bu trade dediğim şeyi yapabilirsiniz. Örnek olarak Paribu da bir hesap açtınız. (Eğer 100 TL nin üzerinde Bitcoin almak istiyorsanız hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Bunun içinde büyüklerinizden yardım alabilirsiniz.) Sonrasında ise borsaya banka aracılığı ile para gönderirsiniz. Gönderdiğiniz paralar hesabınıza aktarıldıktan sonra istediğiniz gibi Bitcoin ve alternatiflerine yatırabilirsiniz. Ben paramı ne zaman Bitcoin’e yatırmalıyım sorusunun cevabı bir daha ki yazımda.

 

-Yok, ben mining de yapmak istiyorum diyen çılgınları görelim..

Ben zenginim, ailem elektrik faturalarını dert etmez diyen çılgınlar içindir bu bölüm. Yapacağınız tek şey yurtdışından özel donanımlar getirtmek ve bir kaç küçük ayar yapmak. Tabi bir de aylık ödeyeceğiniz elektrik faturaları var. Sonuç? Yılda XXXX USD net kar. Girişiminiz başarılı oldu.

 

-Bitcoin’i özel kılan bir şey var mı, yükselen değerinden başka?

Evet var. Adı Blockchain ve kriptoloji biliminden kopup gelmiş bir yıldız kendisi. Açıklaması biraz zor. Anlamak için önce kriptoloji hakkında bilginizin olması gerekiyor sonrasında ise Blockchain hakkında ingilizce kaynak okumanız. Belki o zaman bir fikir edinebilirsiniz olabilirsiniz.

video_wuc

-Ben Bitcoinle ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorum, bana yardımcı olur musun?

Tabiki de yardımcı olurum. Bu yazıyı yazarken de amacım sözlü ve yazılı olarak insanların kriptoparaya karşı olan tabularını yıkmak ve başlattığım girişim ile kriptoparanın hayatımızın her yerine giriş yapmasını sağlamak.

 

-Sen kimsin?

IMG_20171023_114813 2015 yılında mining yapmaya başlamış sonrasında artan teknoloji gereksiminden dolayı bırakmış, ardından trade yapmaya başlamış (okuldan dolayı bütün yatırımımı Bitcoin üzerine yapıyorum şu anda),  yaklaşık bir yıldır da (yeni bıraktım) yatırım danışmanlığı yapmış lise 3. sınıf öğrencisiyim..

 

Bir yazının daha sonuna geldik. Eğer Bitcoin ve alternatifleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bugrahanozkir@gmail.com adresine mail atmanız yeterli. Eğer ödev veya sınavım yoksa aynı gün size geri döneceğime söz veriyorum.

Sevgilerle…

Buğrahan ÖZKIR