• Home
  • /
  • Spectrum
  • /
  • Elif Koç ile Finans Dünyası’na Giriş

Elif Koç ile Finans Dünyası’na Giriş

Merhaba!

Elif Koç

Ben Elif Koç, Üsküdar Amerikan son sınıftayım. Yeni yerler keşfetmeyi, güzel restoran ve kafelere gitmeyi, kitap okumayı çok severim. En çok ilgilendiğim konularsa ekonomi ve özellikle finansla ilgili.

Bu alanlara ilgim 9. Sınıf itibariyle başladı. Yabancı ve Türk basını takip etmek, özellikle de The Economist, Foreign Affairs gibi güncel olaylarla ilgili dergiler okumak bana çokthe_economist-1024x646.jpg katkı sağladı. David Ricardo ve Keynes’den başlayıp Daron Acemoglu, Joseph Stiglitz’e doğru modern ekonomistlere giderek çeşitli alanlarda ve görüşlerdeki ekonomistlerin kitaplarını, bulabildiğim kadar da köşe yazılarını takip etmeye çalışıyorum. Vox ve Institute of Economic Thinking’de çıkan araştırma raporlarını da ilgilendiğim konulara göre inceleyebiliyorum.

Anlaması ilk başta bana çok zor gelen bazı finansal terimleri investopedia aracılığıyla basit videolarla öğreniyorum. Zaten daha detaylı matematiksek hesaplamaları çok daha sonranın işi. Bunların dışında da Inside Job, Capitalism: A Love Story ve Enron: The Smartest Guys in the Room gibi belgeseller izlemek ve yazar, filozof Ayn Rand’la tanışmak bana çok büyük katkı sağladı.

10. sınıfta bu ilgimden yararlanarak okulumda finans kulübü kurdum. Kulubümüz her dönem brexit sonuçları, yeni ABD vergi kodu, TPP anlaşmasının ekonomik souçları gibi güncel konular içeren bir dergi çıkarıyor. Bunun dışında çeşitli zamanlarda PWC, Foder, FullSizeRender 5Visa gibi çeşitli kuruluşlardan konuşmacılar ağırlıyoruz. 2017 yılında ilk konferansımızı ‘UAAFIN’ adı altında gerçekleştirdik. Emin Çapa’nın konuşmasıyla başlayan konferansımızda bankacılık üzerine bir seminer ve borsa, kalkınma ekonomisiyle ilgili iki farklı atölye düzenlendi. Bu yıl da konferansımızı daha da büyüterek katılımcı sayımızı artırmayı planlıyoruz.

Iki yıllık çalışmalarımın sonucu olan websitemi kasım ayında açmayı planlıyorum. Uaafin dergi konuları dışında çok farklı konulara değinen, kitap yorumları ve değerlendirmeleri yapan ve çok yakında bir araştırma raporu çıkaracak olan websiteme bakmak isterseniz çok sevinirim.

Sevgiler,

www.elifkoc.org

Contact: elifkoc99@gmail.com

Uaa Finance Club: http://uaafinanceclub.com